Pomoc

dla najmłodszych

  • Świetlice dla dzieci


Dwa tygodnie po rozpoczęciu wojny w Ukrainie, zostaliśmy poproszeni o wsparcie w stworzeniu w Centrum dla Uchodźców EXPO Modlińska w Warszawie, świetlicy dla dzieci. W tamtym czasie był to punkt, gdzie codziennie przewijało się tysiące uchodźców (głównie matek z dziećmi), szukających możliwości odpoczynku po ucieczce w drodze na zachód Europy. Partnerem operacyjnym projektu było „NieNudno”. To miejsce dawało chwile odpoczynku mamom, a dzieciom możliwość zabawy.

Wspieraliśmy kilkanaście podobnych inicjatyw świetlic, stworzonych w EXPO Ptak w Nadarzynie, Torwarze w Warszawie, dworcu Warszawa Centralna, Centrum Dobra Mińska 65, gdzie w sumie przewinęło się kilkadziesiąt tysięcy osób. W czasie największego kryzysu w EXPO Nadarzyn dziennie przebywało kilkanaście tysięcy osób, a w EXPO Modlińska ok 6-8 tysięcy. Staraliśmy się zapewnić środki na urządzenie tych miejsc, oraz wsparcie wolontariuszy i pracowników (z Ukrainy).

Pomagaliśmy również  w organizacji wielu innych projektów dla najmłodszych. W najgorętszym okresie kryzysu, takie świetlice powstały m.in. w Poznaniu (Nibylandia), ZUPP (SCh Puławska), Teen Challenge Pabianice. Cały czas wspieramy działania dla dzieci z Ukrainy, regularnie organizowane przez 4 Kids Niepubliczne Przedszkole Językowe (SCh Puławska).

Od czerwca 2023 głównym partnerem Misji w tym obszarze jest LIFE Fundacja (LIFE Kościół w Warszawie). Latem 2023 zorganizowaliśmy wspólnie Lato w mieście, gdzie setki dzieci z Ukrainy uczestniczyło w zajęciach rekreacyjno-sportowych (m.in. na basenie i obiektach sportowych OSiR Żoliborz).

  • Dobroczynne Festiwale Radości

 

T​​o imprezy dla dzieci, gdzie wspólnie bawimy się, pokazujemy skecze klaunowe z biblijnym przesłaniem i puszczamy, ogromnie przez dzieci kochane, wielkie bańki mydlane! Kręcimy balony modelinowe, skaczemy na zamku dmuchanym, serwujemy watę cukrową, pięknie malujemy dziecięce buźki, rozdajemy drobne podarunki a wszystko to w oprawie szalonej muzyki i świateł, jednym słowem –  tworzymy bożą, radosną Klaunolandię!

We współpracy z KLAUN ANDZIA I DZICZEK z misji „Klauny z Misją”, latem 2022r w całym kraju przeprowadzono aż 28 Dobroczynnych Festiwali Radości. Imprezy te odbywały się głównie w mniejszych ośrodkach, przy współpracy z lokalnych kościołów, gdzie znajdowało się dużo dzieci z Ukrainy (np. Sieraków, Legnica, Mysłowice, Nowogard, Rzepin, Sulęcin, Medyka, Sieniawa, Zator).

Latem 2023 roku z Dobroczynnymi Festiwalami Radości byliśmy również w Ukrainie. Zorganizowaliśmy 9 festiwali (Kamieniec Podolski, Lwów, Tarnopol, Czortków, Wołoczyska), w których uczestniczyło łącznie 900 dzieci. To był (często pierwszy od wybuchu wojny) świetny czas zabawy dla dzieci. W okresie świąteczno-noworocznym planujemy kolejną podróż do Ukrainy z nowym programem Dobroczynnych Festiwali Radości.