Pomoc

w zakwaterowaniu uchodźców

Po wybuchu wojny i przekroczeniu granicy, wielu uchodźców nie miało miejsca do spania. Przebywanie w punktach recepcyjnych, na wielkich halach, bez chwili wytchnienia od innych, było bardzo wyczerpujące, dlatego wiele lokalnych kościołów z którymi współpracujemy, otworzyło wtedy swoje drzwi i gościło uchodźców w swoich budynkach. Niektórzy przebywali tam kilka dni, a potem podróżowali dalej,  innym kościół pomagał znaleźć nowe mieszkanie lub stworzył miejsce na dłuższy pobyt. Pomogliśmy wtedy kościołom w zakupie produktów spożywczych, wyposażenia i sprzętu. Pomoc w tym zakresie zaoferowali również m.in.: Społeczność Chrześcijańska “Puławska”, Kościół Chrystusowy w Nysie, Kościół Chrystusowy w Ostródzie, Kościół Chrystusowy w Bielsku Podlaskim, Społeczność Chrześcijańska w Olsztynie, Społeczność Chrześcijańska w Ciechanowie, Społeczność Chrześcijańska w Koszalinie, Społeczność Chrześcijańska w Sandomierzu, Stowarzyszenie Ku Dobrej Nadziei czy Kościół Chrześcijan Baptystów w Chociwlu.

Szczególnym przykładem działania dla uchodźców jest nasza bliska współpraca z ośrodkiem Ostróda CAMP, który od 1971 roku prowadzi chrześcijański ośrodek konferencyjno – wypoczynkowy.  Od  2014 r. regularnie organizowano tam obozy dla dzieci i młodzieży z Korostenia w Ukrainie, dlatego po wybuchu wojny, do ośrodka zaczęło napływać wiele próśb o pomoc i schronienie.

Już 3 dni po wybuchu wojny, do ośrodka przyjechało 31 osób – 3 dorosłe i reszta dzieci, które w większości przyjeżdżały tam już wcześniej na obozy. Od 28 lutego, przez kilka miesięcy, w ośrodku mieszkało 180 osób, część z nich tylko na chwilę, żeby odpocząć, nabrać sił i jechać dalej do Niemiec, Francji czy Belgii. Dla wielu Ostróda CAMP stał się domem na długie tygodnie i miesiące.

Ośrodek nie był przystosowany niestety do wykorzystywania w okresie zimowym, przygotowaliśmy do spania każde wolne pomieszczenie, oddaliśmy do dyspozycji uchodźców z Ukrainy 50 miejsc noclegowych w pokojach i  przygotowaliśmy również domki letniskowe, które do tej pory były używane tylko latem. Przekształciliśmy kaplicę – starą  stodołę na sypialnię, w której znalazło schronienie ponad 30 osób. Dzięki pomocy ludzi dobrego serca z Ostródy, przygotowaliśmy w kilka dni cały ośrodek do potrzeb osób uciekających – głównie matek z dziećmi.

W miesiącach letnich w 2022, chcąc zachować wakacyjny charakter ośrodka dla polskich dzieci, dla ukraińskich uchodźców przygotowaliśmy 27 mobilnych kontenerów, dzięki czemu możliwe było przeprowadzenie regularnych, corocznych obozów, jednocześnie pozostawiając schronienie dla uchodźców.

Gdy jesienią okazało się, że spora część uchodźców nie może wrócić do Ukrainy i jednocześnie ciężko im znaleźć w Polsce stałe lokum, podjęliśmy się przebudowania domków sezonowych na domki całoroczne. Przeszły gruntowną modernizację, ocieplenie, wymianę drzwi, okien, założyliśmy ogrzewanie. Dzięki temu uchodźcy mogli pozostać na zimę i kolejny rok.

“DobroCzynne Domy” to projekt wynajęcia lub wyremontowania mieszkań (a zdarzyło się, że nawet i hotelu!), w których przewożeni przez nas ludzie, znaleźli chwilę wytchnienia, otrzymali potrzebną pomoc psychologiczną i mogli na spokojnie podjąć decyzję o pozostaniu na terenie Polski lub udaniu się w dalszą drogę.

W czasie pobytu mogliśmy pomóc w zorganizowaniu uchodźcom bezpiecznego schronienia w Polsce lub w Europie – dzięki szerokim, międzynarodowym kontaktom zorganizowaliśmy już m.in. pobyty ukraińskim rodzinom w Niemczech, Holandii czy krajach północnej Europy. Takie działania prowadziły z naszą pomocą Społeczność Chrześcijańska “Północ” w Warszawie, Społeczność Chrześcijańska „Zachód” w Warszawie, Kościół Chrystusowy w Nysie, Kościół Chrystusowy Genesis Nova w Pabianicach i KZ Społeczność Chrześcijańska we Wrocławiu.